ELMER - software pro elektrotechniky, projektanty a revizní techniky

 

  ELMER software ®
  Úvod English


  Nabídka softwaru
 SchémataCAD
 EL-Revize
 EL-Spotřebiče
 EL-Testy


  Ke stažení zdarma
 Demoverze
 Prohlížeč CAD výkresů
 (otevře i formát DWG a DXF)
 i pro Android tablety, mobily
 Prohlížeč EL-REVIZE


  Ceník a jak objednat?
 Ceník softwaru
 Jak objednat?
 (na Slovensko)


  Ke stažení
  (pro stávající uživatele)
Instalační soubory
Doplňky do softwaru


  Kontakt
ELMER software s.r.o.
Pavlická 123/4
155 21 Praha 5 - Sobín

IČ: 25746987  (mapa)

autor softwaru:
Ing. Jiří Meisnertel: (+420)220981202
mobil: (+420)603413864
email: elmer@elmer.cz
Internet: www.elmer.cz
 Poslat dotaz

aktualizace: 20.1.2021

Na kterých operačních systémech lze používat software ELMER?


Software ELMER je určen pro operační systémy (32-bit nebo 64-bit) kompatibilní s MS WINDOWS. Jsou to zejména operační systémy MICROSOFT WINDOWS (verze 10, 8, 7, VISTA, XP).

Dále software ELMER lze také plnohodnotně používat (bez nutnosti emulace nebo placené licence MS WINDOWS) a to samostatně v Apple (Mac OS X, i v poslední verzi 11 Big Sur, s procesorem Intel nebo ARM Apple M1) nebo v Linuxu . Software ELMER je pro tyto účely optimalizován a jeho plná funkčnost je garantována pro používání na Apple Mac OS X nebo Linuxu.

Návod jak nainstalovat software ELMER v Apple (Mac OS X - i pro nejnovější verzi 11 Big Sur)

Doporučený a ověřený postup (únor 2021) jak na Apple (Mac OS) je spouštět software ELMER pomocí softwaru PlayOnMac ( https://www.playonmac.com/  ). Software je zdarma. Podrobný návod, jak software nainstalovat, je zdePozor, ve verzi 4.4.2 (únor 2021) je chyba, která může znemožnit instalaci 64-bit EXE souborů. Jinak s 32-bit EXE soubory žádné problémy nejsou. Tuto chybu je možné eliminovat, ale je nutné postupovat přesně podle tohoto návodu.

Alternativně jsou možné i jiné postupy, které jsou popsány zde. Tyto postupy ale zatím nelze moc doporučit, protože jen software PlayOnMac je v tuto chvíli (únor 2021) nejhodnější.

Software EL-Revize na macOS:
Software EL-Revize na MacOS

Software SchémataCAD na macOS:
Software SchémataCAD na MacOS


Návod jak nainstalovat software ELMER v Linuxu

LINUX: Z pohledu běžného uživatele počítače je operační systém LINUX oproti MS WINDOWS obdobně použitelný. Kromě toho že je LINUX (oproti MS WINDOWS) zcela zdarma, tak zásadní výhoda LINUXU je plná integrace velké řady potřebného softwaru, který velmi jednoduše LINUX sám automaticky vyhledá a nainstaluje pomocí jednotného instalátoru. Určitou nevýhodu LINUXU je částečně jiný výběr softwaru v porovnáním s MS WINDOWS. Tuto nevýhodu právě kompenzuje prostředí WINE, pomocí kterého lze i v LINUXU používat software původně určený pro MS WINDOWS. Software WINE je do Linuxu velmi propracovaně integrováno a lze pohodlně instalovat a spouštět software určený pro MS WINDOWS.

Instalační balíček WINE (verze STABLE) pro konkrétní distribuci Linux sám vyhledá ve odpovídajícím správci instalovaných aplikací. Pouze zadejte klíčové slovo WINE a nalezený balíček nainstalujte. Jinak lze instalační balíček (verze STABLE) stáhnout z www.winehq.org/site/download. Oblíbená distribuce Linuxu (v češtině) je například UBUNTU.

Po nainstalování balíčku můžete rovnou spouštět EXE soubory.

Příklad softwaru SchémataCAD v LINUXU (distribuce UBUNTU)


Návod jak nainstalovat a používat licenční USB klíčenku softwaru ELMER v prostředí Apple/Linux.

Pozor, níže uvedený postup je pouze pro plnou verzi softwaru, nikoliv pro demoverzi, pro tu toto není potřeba. Součástí plné verze softwaru ELMER je licenční USB klíčenka. Aby mohla USB klíčenka v prostředí Apple/Linux se softwarem ELMER správně komunikovat, tak je potřeba provést následující kroky:

Po instalaci softwaru ELMER (podle výše uvedeného návodu) v prostředí APPLE / LINUX spusťte vlastní software (např. SchémataCAD). Zobrazí se toto chybové hlášení:

Nyní zvolte v dialogovém okně uložení archívu TAR, který obsahuje adresář ELMER a v něm spustitelný soubor pro Apple/Linux "elmer_apple(64bit)", případně "elmer_linux". Dále na Apple ve Finderu rozbalte tar soubor, ten obsahue složku ELMER a v ní spustitelný soubor "elmer_apple(64bit)". Ten spusťte. Má se objevit okno, viz níže.

Případně jako volitelný parametr při spuštění tohoto programu uveďte TCIP port (implicitně 8080) přes který bude software komunikovat. Pozor, pouze v LINUXU (není potřeba na APPLE) tento soubor musíte spustit v konzoli (terminálu či z příkazové řádky) a nezapomeňte program spustit s právy jako root (např. příkazem sudo). Po úspěšném spuštění správce licenční USB klíčenky se zobrazí tyto informace:

Je-li spuštěn správce licenční klíčenky, tak můžete používat software ELMER (např. SchémataCAD). Akorát případně při spuštění zadejte správný TCIP port, např. 8080.


zpět na úvodní stránku

© 2021 ELMER software s.r.o.