ELMER - software pro elektrotechniky, projektanty a revizní techniky

 

  ELMER software ®
  Úvod English


  Nabídka softwaru
 SchémataCAD
 EL-Revize
 EL-Spotřebiče
 EL-Testy


  Ke stažení zdarma
 Demoverze
 Prohlížeč CAD výkresů
 (otevře i formát DWG a DXF)
 i pro Android tablety, mobily
 Prohlížeč EL-REVIZE


  Ceník a jak objednat?
 Ceník softwaru
 Jak objednat?
 (na Slovensko)


  Pro stávající uživatele
 Aktualizace ke stažení
 Doplňky ke stažení
 Poslat dotaz


  Kontakt
ELMER software s.r.o.
Pavlická 123/4
155 21 Praha 5 - Sobín

IČ: 25746987  (mapa)

autor softwaru:
Ing. Jiří Meisnertel: (+420)220981202
mobil: (+420)603413864
email: elmer@elmer.cz
Internet: www.elmer.cz

aktualizace: 8.7.2019

Na kterých operačních systémech lze používat software ELMER?


Software ELMER je určen pro operační systémy (32-bit nebo 64-bit) kompatibilní s MS WINDOWS. Jsou to zejména operační systémy MICROSOFT WINDOWS (verze 10, 8, 7, VISTA, XP).

Dále software ELMER lze také plně používat bez licence MS WINDOWS a to samostatně v Apple (Mac OS X) nebo v Linuxu .
 

Apple (Mac OS X) a Linux

Funkčnost softwaru určeného původně pro MS WINDOWS obstarává v operačních systémech APPLE (Mac OS X) a LINUX software WINE. Více viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Wine nebo http://www.winehq.org/

Prostředí WINE nainstalované v Apple (Mac OS X) nebo v Linuxu je vhodná náhrada operačního systému MICROSOFT WINDOWS pro používání softwaru ELMER.

APPLE (Mac OS X): Počítače Apple mají oproti Microsoft Windows více intuitivní a lépe propracované ovládání. Navíc nehrozí zavirování Apple počítače a díky promyšlenému systému instalace aplikací bývá software v počítačích Apple spolehlivější. Nehrozí občasné problémy z MS WINDOWS, kde po nainstalování dalšího nového softwaru přestane fungovat jiný, který do té doby fungoval. Tyto problémy se uživatelů počítačů Apple netýkají. S určitou nadsázkou by se dalo říct, že to jsou počítače pro takové uživatele, kteří budou trávit čas u počítače prací a nechtějí ztrácet čas zdlouhavým konfigurováním a nastavováním.

LINUX: Z pohledu běžného uživatele počítače je operační systém LINUX oproti MS WINDOWS obdobně použitelný. Kromě toho že je LINUX (oproti MS WINDOWS) zcela zdarma, tak zásadní výhoda LINUXU je plná integrace velké řady potřebného softwaru, který velmi jednoduše LINUX sám automaticky vyhledá a nainstaluje pomocí jednotného instalátoru. Určitou nevýhodu LINUXU je částečně jiný výběr softwaru v porovnáním s MS WINDOWS. Tuto nevýhodu právě kompenzuje prostředí WINE, pomocí kterého lze i v LINUXU používat software původně určený pro MS WINDOWS. Software WINE je do Linuxu velmi propracovaně integrováno a lze pohodně instalovat a spouštět software určený pro MS WINDOWS.

Kde je ke stažení WINE?

APPLE (Mac OS X): Instalační balíček WINE se jmenuje [Installer for "Wine Staging"] a je přímo je stažení zde: https://dl.winehq.org/wine-builds/macosx/download.html . Pozor, níže je popsán postup  instalace.

LINUX: Instalační balíček WINE pro konkrétní distribuci Linux sám vyhledá ve odpovídajícím správci instalovaných aplikací. Pouze zadejte klíčové slovo WINE a nalezený balíček nainstalujte. Jinak lze instalační balíček stáhnout z www.winehq.org/site/download. Oblíbená distribuce Linuxu (v češtině) je například UBUNTU.


Příklad softwaru SchémataCAD v Apple Mac OS X

 

Příklad softwaru SchémataCAD v LINUXU (distribuce UBUNTU)


Návod jak nainstalovat software ELMER v Apple (Mac OS X)

1. Napřed v konfiguraci (nastavení) OS X otevřete Gatekeeper (v sekci Security & Privacy") a nastavte, aby se neblokovalo instalování balíčků odjinud než z "MAC APP STORE":

2. Dále stáhněte a nainstalujte instalační balíček XQuartz, který je ke stažení na http://www.xquartz.org/

3. Nakonec si stáhněte a nainstalujte vlastní instalační balíček WINE. Jmenuje se [Installer for "Wine Staging"] a je přímo je stažení zde: https://dl.winehq.org/wine-builds/macosx/download.html . V případě, že tento odkaz nefunguje, tak instalační balíček naleznete na: https://wiki.winehq.org/MacOSX

Poznámka: Po prvním spuštění WINE uvidíte tato hlášení, zvolte "Install":

 

Poznámka: balíček "Geck package" se sám nainstaluje po zvolení tlačítka "Install". Tento balíček lze i ignorovat (tlačítkem "Cancel"). Je určen jen pro zobrazování HTML stránek a jeho nepřítomnost není na závadu, software ELMER poběží i bez tohoto balíčku.

Nyní je prostředí  WINE připraveno. Nyní z prostředí Apple OS X můžete přímo spouštět EXE soubory a instalovat software:

Pozor! Pokud nainstalujte software na disk C:\, tak tento adresář je skrytý.  Zde je návod co s tím: Ve vašem 'home' adresáři ("/Users/<username>/" resp. "~/") je skrytý adresář ".wine". Do něho se můžete ve Finderu přepnout po stisku Shift+Command+G a vložení cesty, zde konkrétně: "~/.wine".  Nebo můžete adresář trvale zviditelnit vytvořením symbolického linku: ln -s ~/.wine v příkazovém řádku terminálu (Terminal.app). Anglický popis: In your 'home' folder ("/Users/<username>/" resp. "~/") in the hidden folder ".wine". You can get into (even hidden) folders in the Finder by pressing Shift+Command+G and entering the path, for example "~/.wine".  You can make the hidden folder "visible" by creating a symbolic link: ln -s ~/.wine wine in Terminal.app.


Návod jak nainstalovat a používat licenční USB klíčenku softwaru ELMER v prostředí Apple/Linux.

Pozor, níže uvedený postup je pouze pro plnou verzi softwaru, nikoliv pro demoverzi, pro tu toto není potřeba. Součástí plné verze softwaru ELMER je licenční USB klíčenka. Aby mohla USB klíčenka v prostředí Apple/Linux se softwarem ELMER správně komunikovat, tak je potřeba provést následující kroky:

Po instalaci softwaru ELMER (podle výše uvedeného návodu) v prostředí APPLE / LINUX spusťte vlastní software (např. SchémataCAD). Zobrazí se toto chybové hlášení:

Nyní zvolte v dialogovém okně uložení archívu TAR, který obsahuje adresář ELMER a v něm spustitelný soubor pro Apple/Linux "elmer_apple", případně "elmer_linux". Jako volitelný parametr při spuštění tohoto programu uveďte TCIP port (implicitně 8080) přes který bude software komunikovat. Pozor, v LINUXU tento soubor musíte spustit v konzoli (terminálu či z příkazové řádky) a nezapomeňte program spustit s právy jako root (např. příkazem sudo). Po úspěšném spuštění správce licenční USB klíčenky se zobrazí tyto informace:

Je-li spuštěn správce licenční klíčenky, tak můžete používat software ELMER (např. SchémataCAD). Akorát případně při spuštění zadejte správný TCIP port, např. 8080.


zpět na úvodní stránku

© 2019 ELMER software s.r.o.