ELMER - software pro elektrotechniky, projektanty a revizní techniky

 

  ELMER software ®
  Úvod English


  Nabídka softwaru
 SchémataCAD
 EL-Revize
 EL-Spotřebiče
 EL-Testy


  Ke stažení zdarma
 Demoverze
 Prohlížeč CAD výkresů
 (otevře i formát DWG a DXF)
 i pro Android tablety, mobily
 Prohlížeč EL-REVIZE


  Ceník a jak objednat?
 Ceník softwaru
 Jak objednat?
 (na Slovensko)


  Ke stažení
  (pro stávající uživatele)
Instalační soubory
Doplňky do softwaru


  Kontakt
ELMER software s.r.o.
Pavlická 123/4
155 21 Praha 5 - Sobín

IČ: 25746987  (mapa)

autor softwaru:
Ing. Jiří Meisner


tel: (+420)220981202
       (+420)603413864

email: elmer@elmer.cz
Internet: www.elmer.cz
 Poslat dotaz

aktualizace: 15.7.2024

Na kterých operačních systémech lze spustit software?


Software ELMER je určen pro řadu operačních systémů, se kterými se běžně můžete setkat:

  1. Microsoft WINDOWS  (verze: 11,10,8,7). Je jedno, jestli je MS WINDOWS ve verzi 32 nebo 64 bit. Verze INTEL/AMD 64bit-x64 je doporučená pro aktuální verze MS WINDOWS (10/11 64bit), jinak pro starší MS WINDOWS 7/8 instalujte 32 bit verzi.
    Také lze software nainstalovat na moderní počítače s úspornými procesory ARM. Pozor, na ARM počítačích s MS WINDOWS 11 přednostně instalujte přímo verzi ARM64.
     
  2. Apple (Mac OS X),  i pro nejnovější verzi. Také pro Apple M1/M2. Instalujte pouze verzi INTEL/AMD 64bit-x64, podle tohoto postupu.
     
  3. ANDROID tablety i mobily s úspornými procesory ARM, i včetně chromebooků. Instalujte verzi ARM 32-bit, podle níže uvedeného postupu. Pozor, nezapomeňte napřed přes USB HUB připojit klávesnici a myš,a to i když máte dotykovou obrazovku.
     
  4. LINUX , různé verze, kromě INTEL/AMD také i pro jednodeskové miniaturní ARM počítače, např. Raspberry Pi  , Odroid , ORANGE PI . Instalujte příslušnou verzi INTEL/AMD nebo ARM podle níže uvedeného postupu. Příklad podporovaných verzí LINUXU: UBUNTU, ARMLINUX
     

Pro výše uvedené operační systémy je garantována plná funkčnost softwaru ELMER (i včetně automatické detekce připojené licenční USB klíčenky), kromě počítačů s (mikro)procesory INTEL/AMD i dokonce pro úsporné procesory ARM, které jsou v každém mobilu či tabletu. Proto jsou na výběr čtyři verze spustitelného exe souboru. Současné počítače, notebooky, tablety i mobily totiž obsahují čtyři typy (mikro)procesorů: x86-32bit, x86-64bit, arm 32-bit, arm 64-bit. Toto všechno bez nutnosti emulace, která může dost zpomalit běh programu. 

Pro vysvětlení, co je to soubor s příponou .exe ?
Jsou to spustitelné soubory. Přímo exe soubory spustí MS WINDOWS a ostatní operační systémy musí mít nainstalované aplikační rozhraní wine (viz jednotlivé postupy níže). Rozhraní wine zajistí spuštění exe souborů na např. APPLE, ANDROIDU nebo LINUXU. Nejedná o žádnou emulaci, ani o žádný virtuální počítač, ani o žádný virtuální operační systém. Totiž spustitelný soubor exe poběží plnou rychlostí a plně se integruje do prostředí hostitelského operačního systému, Software ELMER bude fungovat plnohodnotně, bude jedno, jestli se jedná o WINDOWS, MAC OS-X, ANDROID, LINUX.

Pro vysvětlení, co je to ARM?
Je to moderní a nová architektura procesorů, která čipům zajišťuje malou spotřebu energie (oproti klasickým procesorům INTEL/AMD). ARM procesory se pro své vlastnosti používají nejen v mobilních telefonech či tabletech, ale nově i v úsporných noteboocích. Výdrž notebooků s ARM procesory bývá vyšší - až desítky hodin provozu.

 

kde spustíte jednotlivé verze exe
operační systém mikroprocesor typ spustitelného exe souboru poznámka
WINDOWS 11,10,8,7
(32 i 64 bit)
INTEL/AMD INTEL/AMD 32bit-x86 I na 64-bit MS WINDOWS lze spustit 32-bit exe soubory. Zatím není moc důvodů, proč nutně instalovat 64-bit verzi. Hlavní výhoda 64-bit verze je, že nedojde paměť.
WINDOWS ON ARM ARM 64bit ARM 64bit na moderních tabletech WINDOWS s úspornými ARM procesory přímo (bez nutnosti emulace) spustíte EXE soubory určené pro ARM 64bit
APPLE MAC OS-X (big sur) INTEL INTEL/AMD 64bit-x64 exe soubor spustíte pomocí příkazu wine64
ARM APPLE M1/M2
ANDROID ARM (může být různě
pojmenovaný, např. Cortex,
Qualcomm, MediaTek, Snapdragon)
ARM 32-bit napřed je potřeba do ANDROIDU nainstalovat aplikaci wine apk ,  pak exe ARM 32-bit soubory spustíte uvnitř této aplikace. Pozor, nezapomeňte napřed přes USB HUB připojit klávesnici a myš,a to i když máte dotykovou obrazovku.
LINUX INTEL/AMD/ARM podle typu procesoru a verze LINUXU exe soubory spustíte pomocí příkazu wine, wine32 nebo wine64, podle toho jestli se jedná o 32-bit anebo 64bit

Důležité upozornění pro níže uvedené postupy (APPLE,ANDROID,LINUX):
Je vhodná plná instalace softwaru ELMER, aby se software nainstaloval (např. do C:\Program Files) a vytvořily se ploše a programové nabídce ikony pro spuštění. Totiž většinou nestačí exe soubory zkopírovat anebo exe soubory spouštět z flash disku. Je to zejména kvůli tomu, že jen při plné instalaci se správně nastaví atribut u exe souborů executable(spustitelný), který zkopírované soubory (z flashdisku, SD karty) neznají. V MS WINDOWS takový atribut souboru nikdy neexistoval, ale v ostatních operačních systémech je nutný pro spustitelné soubory.


 

Jak používat software ELMER na APPLE MAC OS X (i APPLE M1/M2):

Podrobný návod (včetně obrázků z instalace) je zde anebo níže jsou stručné body:

  1. napřed z terminálu (příkazové řádky) nainstalujte správce balíků Homebrew tímto příkazem:
     /bin/bash -c "$(curl -fsSL https://raw.githubusercontent.com/Homebrew/install/HEAD/install.sh)"
      
  2. následně nainstalujte software wine tímto příkazem:
    brew install --cask --no-quarantine wine-stable
    Poznámka: parametr --no-quarantine je důležitý. Jinak by MAC OS opakovaně blokoval spouštění neověřených programů.
     
  3. Pak můžete pohodlně spouštět a instalovat exe soubory (pozor, jen 64-bit verzi exe souboru) z Finderu poklepáním na ikonu exe souboru. Pozor, když není nastavena správná asociace přípony exe, tak nastavte asociaci "Otevřít v aplikaci ... Wine Stable"
    (případně z terminálu lze exe soubory spustit takto, např.: wine64 wordpad.exe )
     
  4. POZOR, nainstalované programy (pro spuštění příslušného exe instalátoru ) nevytvoří ikony (zástupce) na ploše MAC OS ani v žádném menu. Je totiž nutné nainstalované exe soubory spouštět přímo z Finderu.
     
  5. POZOR, adresář (složka)".wine", kde jsou nainstalované exe soubory (a kde je virtuální disk C), je skrytý! Pro zobrazení adresáře ".wine" musíte ve Finderu v horní nabídce (menu) zvolit "Otevřít" a dále zvolit volbu "Otevřít složku..." a následně zadat jméno složky: ~/.wine
     
  6. Pro zobrazení html obsahu je doporučeno do wine nainstalovat balíček gecko (ve formátu msi), ke stažení zde: https://wiki.winehq.org/Gecko , podle verze wine. Iinstalovat soubor msi  (pozor, jen verze INTEL/AMD 64bit-x64) lze z Ovládacího panelu, který spustíte např. takto: wine64 control
     

 Jak používat software ELMER na ANDROID (tablety i mobily s procesory ARM):

  1. stáhněte si a nainstalujte tento instalační balíček: wine-6.0-arm.apk (viz https://dl.winehq.org/wine-builds/android/)
    Poznámka: Při instalaci souboru .apk s aplikací vám operační systém Android vyskočí s hláškou, že pokud chcete takové soubory instalovat, musíte povolit v nastavení možnost instalace aplikací z neznámých zdrojů.
     
  2. nezapomeňte povolit čtení a zápis z externího úložiště, cesta pak k souborům bude z:/sdcard
     
  3. nezapomeňte napřed přes USB HUB připojit hardwarovou (drátovou nebo i bezdrátovou) klávesnici a myš, i když máte dotykovou obrazovku. Nouzově lze i použít softwarovou klávesnici, nejlépe tuto:  Hacker's Keyboard . Otevřete nastavení a zaškrtněte volbu "Use permanent notification". Potom, když spustíte Wine, tak můžete kdykoliv klávesnici zobrazit po stáhnutí horní oznamovací lišty.
     
  4. po prvním spuštěním wine je vhodné příkazem winecfg upravit rozlišení displeje, aby nebyly dialogová okna moc veliká. Pozor, na malém displeji (např. u mobilu) vůbec se Vám zřejmě nepodaří najít nastavení, je potřeba postupovat třeba podle tohoto videa.
     
  5. Instalovat soubory exe a msi  (jen verze ARM 32-bit) je vhodné z Ovládacího panelu, který spustíte příkazem: control
     
  6. Ověření licenční klíčenky je možné pomocí aplikace "USB Klíčenka ELMER", která bude brzy zde ke stažení.

  7. Pokud máte na mobilu/tabletu modernější USB-C konektor, tak s výhodou přes připojený USB Hub zároveň můžete mobil/tablet i dobíjet. Oproti tomu konektor MicroUSB zřejmě toto neumí současně, buďto jen připojíte USB hub nebo jen dobíjíte.

  8. Pro připojení monitoru či televizoru (pomocí konektoru HDMI) libovolného ANDROID zařízení je velmi vhodné zařízení Google Chromecast 3. Jedná se softwarové zrcadlení obsahu displeje, takže může docházet k malému zpozdění (do několika stovek milisekund). Doporučení: Pro dosažení co nejmenší odezvy je vhodnější verze ULTRA, která má navíc síťový konektor RJ45 na kabel UTP. Pochopitelně je vhodný co nejsilnější WiFi signál a pokud možno na 5GHz.

  9. Upozornění: Sice USB-C konektor umožňuje připojit i takový USB hub, která má HDMI výstup, ale to by fungovalo jen u nejluxusnějších mobilů/tabletů. Jedině takové totiž mívají plnohodnotně osazený USB-C konektor, a to ve verzi 3.1. Ale v naprosté většině je konektor USB-C u tabletu/mobilu jen v pomalejší verzi 2.0, která umí jen USB komunikaci ve verzi 2.0, nabíjení a nic víc. Bohužel jaký typ USB-C konektoru máte, prodejce i výrobce často tají, ale lze to zjistit např. v této databázi všech mobilů a tabletů: www.gsmarena.com
    Stejně ale místo pokusů (s nejasným výsledkem) o přímé připojení HDMI, je univerzálnější a spolehlivější použít zařízení Google Chromecast 3.
Google Chromecast  Víceportový rozbočovač USB-C  / USB 3.0 / HDMI
   

 Jak používat software ELMER na LINUXU:

  1. ve většině distribucích linuxu nainstalujte wine příkazem: sudo apt install wine nebo sudo apt install wine64 , případně: sudo apt install wine64
    Pozor, některé 64-bit verze LINUXU nespustí 32-bit programy, jiné to umožňují. Pokud možno na 64-bit LINUX instalujte pouze 64-bit programy.
  2. Pozor na správně zvolené jméno uživatelského účtu v počítači, nesmí totiž na konci názvu obsahovat tečku. Jinak se WINE vůbec nespustí. Vůbec jméno uživatelského účtu by radši nemělo obsahovat háčky, čárky i mezery, Ideálně používejte jen kombinace písmen, číslic a pomlčky. Příklad správného jména: "Josef-01". Příklad zcela chybného jména: "Křen s.r.o."

     
  3. Pokud potřebujete, abych LINUX ověřil licenční USB klíčenku dodanou k softwaru ELMER, tak toto může jen uživatel s právy root. Pokud už dříve založený uživatelský účet nemá práva root, tak lze práva root přidat následujícím příkazem:
    sudo usermod -aG root XXX  (kde XXX je název uživatelského účtu)
    kontrolu, jestli je XXX členem skupiny root provede příkazem:
    groups
    později můžete práva root zase odebrat příkazem:
    sudo gpasswd -d XXX root
     
  4. Pak můžete spustit exe soubory pomocí příkazu wine (pozor, někdy wine64) takto, např.: wine wordpad.exe
     
  5. Instalovat soubory exe a msi je vhodné z Ovládacího panelu, který spustíte příkazem: wine control
    případně: wine64 control
     
  6. Pro zobrazení html obsahu je doporučeno do wine nainstalovat balíček gecko, ke stažení zde: https://wiki.winehq.org/Gecko , podle verze wine
    pro wine 6.0- x86-32bit použijte tento instalační soubor: wine-gecko-2.47.2-x86.msi
    pro wine 6.0- x86-64bit použijte tento instalační soubor: wine-gecko-2.47.2-x86_64.msi
    poznámka: Pro ARM zatím gecko není k dispozici
     

Software SchémataCAD na Android:
Software SchémataCAD na Android

Software EL-Revize na macOS:
Software EL-Revize na MacOS

Software SchémataCAD na macOS:
Software SchémataCAD na MacOS

Příklad softwaru SchémataCAD v LINUXU (distribuce UBUNTU)


 

zpět na úvodní stránku

© 2024 ELMER software s.r.o.