ELMER - software pro elektrotechniky, projektanty a revizní techniky

 

  ELMER software ®
  Úvod English


  Nabídka softwaru
 SchémataCAD
 EL-Revize
 EL-Spotřebiče
 EL-Testy


  Ke stažení zdarma
 Demoverze
 Prohlížeč CAD výkresů
 (otevře i formát DWG a DXF)
 i pro Android tablety, mobily
 Prohlížeč EL-REVIZE


  Ceník a jak objednat?
 Ceník softwaru
 Jak objednat?
 (na Slovensko)


  Ke stažení
  (pro stávající uživatele)
Instalační soubory
Doplňky do softwaru


  Kontakt
ELMER software s.r.o.
Pavlická 123/4
155 21 Praha 5 - Sobín

IČ: 25746987  (mapa)

autor softwaru:
Ing. Jiří Meisnertel: (+420)220981202
mobil: (+420)603413864
email: elmer@elmer.cz
Internet: www.elmer.cz
 Poslat dotaz

aktualizace: 26.7.2021

Návod jak pomocí softwaru PlayOnMac nainstalovat software ELMER v Apple (Mac OS X - i pro nejnovější verzi 11 Big Sur)


Doporučený a ověřený postup (únor 2021) jak na Apple (Mac OS, s procesorem Intel nebo ARM Apple M1) je spouštět software ELMER pomocí softwaru PlayOnMac . Software je zdarma. Instalační balíček je ke stažení na https://www.playonmac.com/

Pozor, ve verzi 4.4.2 softwaru PlayOnMac (únor 2021) je chyba, která může znemožnit instalaci a spouštění 64-bit EXE souborů. Jinak s 32-bit EXE soubory žádné problémy nejsou. Tuto chybu je možné eliminovat, ale je nutné postupovat přesně podle tohoto návodu.

Když budete instalovat 32-bit verze softwaru ELMER, tak je to tento okamžik jednodušší řešení, než 64-bit verze. Až bude chyba v PlayOnMac opravena, tak 64-bit bude vhodnější.


Jak nainstalovat PlayOnMac

Instalační balíček je ke stažení na https://www.playonmac.com/ a dále při instalaci postupujte takto:


Jak správně spouštět PlayOnMac

jediný správný způsob je  spuštět PlayOnMac pomocí ikony v nainstalovaných aplikacích:

Toto je vlastní okno PlayOnMac se všemi volbami. To detailní menu se zobrazí po stisku pravého tlačítka myši.

Tyto nepodstatná hlášení uvidíte při prvním spuštění:

 


Pozor! Ve verzi 4.4.2 softwaru PlayOnMac je chyba! Nespouštějte ikony nainstalovaných EXE souborů, viz obrázek níže. Musíte totiž napřed spustit PlayOnMac. Jina se nic nespustí anebo uvidíte toto okno pro instalaci XQuartz. V tomto případě nečekejte, až se nainstalujte XQuartz a hned zvolte Storno. Jedná se o chybu. XQuartz jednak není nutné instalovat a jednak se stejně tato instalace nikdy nedokončí.


Jak nainstalovat EXE soubor pomocí softwaru PlayOnMac

Spusťte PlayOnMac a zvolte Instalovat program:

Volba Instalovat program nabídne toto úvodní okno, kde je nutné zvolit: Nainstalovat program, který není v seznamu

Níže uvedené hlášení můžete ignorovat:

Níže uvedené hlášení můžete ignorovat:

Toto je další krok:

Níže uvedené volby jsou lehce zmatené. Totiž je potřeba zvolit alespoň jeden nový virtuální disk a nainstalovat alespoň jeden nový program. Ale pro další úkony jako instalaci dalších programů už jeden stávající virtuální disk stačí, takže potom vždy použijte již volbu "Změnit či aktualizovat stávající aplikaci".

Zadejte libovolné jméno virtuálního disku (bez mezer, háčků a čárek) 

Níže uvedené volby můžete ignorovat:

Níže uvedené volby jsou lehce zmatené. Totiž jen volba 64-bits zaručí, že spustíte všechny typy EXE programů (32 i 64 bit). Naproti tomu volba 32-bits znemožní spuštění 64-bit EXE programů. Proto radši zvolte volbu 64-bits.

PlayOnMac se zeptá (dvakrát za sebou) jestli chcete instalovat Balíček "Wine Gecko". Zvolte Instalovat. tento balíček je užitečný jen pro prohlížení HTML nápovědy. Wine Gecko můžete případně i nainstalovat později. Nemá to vliv na funkčnost softwaru.

Níže je důležitý krok, po kterém by měl už spustit vlastní instalační EXE program. Pokud spouštíte 32-bit instalační program, tak je vše v pořádku, můžete pokračovat. Ale pozor na 64-bit programy! V PlayOnMac 4.4.2 (únor 2021) je totiž chyba, která může znemožnit instalaci a spouštění 64-bit EXE souborů. Tuto chybu je možné eliminovat, ale nutně musíte před vybráním instalačního souboru změnit obsah souboru playonlinux.cfg viz další okna.

Pokud se pokoušíte spustit 64-bit program a nebyla napřed opravena (viz níže) chyba v PlayOnMac anebo když zvolíte 32-bits virtuální disk, tak uvidíte toto chybové hlášení:


Jak opravit chybu v PlayOnMac, která blokuje 64-bit EXE soubory

Před  spuštěním 64-bit instalačního programu EXE musíte změnit obsah souboru playonlinux.cfg . Je v něm zřejmě ARCH=x86 - což je chybně. Má tam být: ARCH=amd64

Pro editaci souboru playonlinux.cfg můžete použít libovolný textový editor. Pro laiky doporučuji editaci v softwaru Double Commander (Upravit - F4), který je zdarma ke stažení zde:  https://sourceforge.net/projects/doublecmd/

Níže na obrázku vidíte, kde soubor playonlinux.cfg najdete. Po editaci pokračujte v PlayOnMac spuštěním 64-bit instalačního programu EXE.

 


Pokračujte v PlayOnMac spuštěním instalačního programu EXE. Níže uvedené hlášení je zmatené. Totiž volba Zrušit ve skutečnosi jen znamená Ignorovat. Takže zvolte Zrušit a pokračujte dále.

Nyní se spustí vlastní EXE instalační program, software nainstalujte (na virtuální disk):

Níže uvedené hlášení je nepodstatné. Můžete ho ignorovat a stiskněte Další.


Přidání zástupce souboru EXE pro spouštění

Zatím PlayOnMac neumí automaticky přidat ikonu EXE souboru, který chcete spouštět. Toto musíte nyní zvolit. Vyberte soubor EXE, který budete spouštět:

Pojmenování spouštěného souboru:

Úplně poslední krok, je zvolit "Nechci vytvářet další zástupce"

Kroky instalace jsou dokončeny. Uvidíte toto okno. Nyní už můžete nainstalovaný software spouštět.


Pozor! Nutně zvolte "Zobrazit virtuální mechaniky" neboť volba "Vyberte prosím program" jinak moc nedává smysl.


V nastavení PlayOnMac vidíte u virtuálního disku ikonu 32 nebo 64 bit -jestli můžete spouštět i 64-bit EXE programy. Doporučuji vždy mít 64-bit virtuální disk.

Nejasná volba "Vytvořit nového zástupce virtuální mechaniky" ve skutečnosti znamená, že pomocí ní můžete přidávat další ikony (zástupce) spustitelných EXE souborů.

 


Tento požadavek se může objevit během práce s PlayOnMac. Není jasné, co to má být, tak radši zvolte Instalovat


Software EL-Revize na macOS:
Software EL-Revize na MacOS

Software SchémataCAD na macOS:
Software SchémataCAD na MacOS


Návod jak nainstalovat a používat licenční USB klíčenku softwaru ELMER v prostředí Apple/Linux.

Pozor, níže uvedený postup je pouze pro plnou verzi softwaru, nikoliv pro demoverzi, pro tu toto není potřeba. Součástí plné verze softwaru ELMER je licenční USB klíčenka. Aby mohla USB klíčenka v prostředí Apple/Linux se softwarem ELMER správně komunikovat, tak je potřeba provést následující kroky:

Po instalaci softwaru ELMER (podle výše uvedeného návodu) v prostředí APPLE / LINUX spusťte vlastní software (např. SchémataCAD). Zobrazí se toto chybové hlášení:

Nyní zvolte v dialogovém okně uložení archívu TAR, který obsahuje adresář ELMER a v něm spustitelný soubor pro Apple/Linux "elmer_apple(64bit)", případně "elmer_linux". Dále na Apple ve Finderu rozbalte tar soubor, ten obsahue složku ELMER a v ní spustitelný soubor "elmer_apple(64bit)". Ten spusťte. Má se objevit okno, viz níže.

Případně jako volitelný parametr při spuštění tohoto programu uveďte TCIP port (implicitně 8080) přes který bude software komunikovat. Pozor, pouze v LINUXU (není potřeba na APPLE) tento soubor musíte spustit v konzoli (terminálu či z příkazové řádky) a nezapomeňte program spustit s právy jako root (např. příkazem sudo). Po úspěšném spuštění správce licenční USB klíčenky se zobrazí tyto informace:

Je-li spuštěn správce licenční klíčenky, tak můžete používat software ELMER (např. SchémataCAD). Akorát případně při spuštění zadejte správný TCIP port, např. 8080.


zpět na úvodní stránku

© 2021 ELMER software s.r.o.