ELMER - software pro elektrotechniky, projektanty a revizní techniky

 

  ELMER software ®
  Úvod English


  Nabídka softwaru
 SchémataCAD
 EL-Revize
 EL-Spotřebiče
 EL-Testy


  Ke stažení zdarma
 Demoverze
 Prohlížeč CAD výkresů
 (otevře i formát DWG a DXF)
 i pro Android tablety, mobily
 Prohlížeč EL-REVIZE


  Ceník a jak objednat?
 Ceník softwaru
 Jak objednat?
 (na Slovensko)


  Ke stažení
  (pro stávající uživatele)
Instalační soubory
Doplňky do softwaru


  Kontakt
ELMER software s.r.o.
Pavlická 123/4
155 21 Praha 5 - Sobín

IČ: 25746987  (mapa)

autor softwaru:
Ing. Jiří Meisnertel: (+420)220981202
mobil: (+420)603413864
email: elmer@elmer.cz
Internet: www.elmer.cz
 Poslat dotaz

aktualizace: 26.7.2021

Funkčnost softwaru určeného původně pro MS WINDOWS obstarává v operačních systémech APPLE (Mac OS X - i aktuální verze 10.15 Catalina) a LINUX software WINE. Více viz http://cs.wikipedia.org/wiki/Wine nebo http://www.winehq.org/. Prostředí WINE nainstalované v Apple (Mac OS X) nebo v Linuxu je možná náhrada operačního systému MICROSOFT WINDOWS pro používání softwaru ELMER.

Pozor, pro Apple Mac OS X, verzi 10.15 Catalina a novější, dočasně (stav z března 2020) níže popsaný postup instalace WINE je sice funkční, ale pro laika trochu složitější. Další možností, jak snadno spustit exe soubory na  Apple Mac OS X je zdarma vyzkoušet nebo levně koupit komerční (placenou) verzi WINE, která je jmenuje CrossOver Mac ( https://www.codeweavers.com/products/crossover-mac )

Návod jak nainstalovat software ELMER v Apple (Mac OS X - i pro nejnovější verzi 10.15 Catalina)

 1. Napřed důležité upozornění, Mac OS X, od verze 10.15 Catalina (a novější) dovolí spustít pouze 64-bit software, ale už nikoliv 32-bit. Hlavně právě proto je nově software ELMER i ve verzích 64-bit. Používejte jen 64-bit verze EXE souborů.
 2. Napřed v konfiguraci (nastavení) OS X otevřete Gatekeeper (v sekci Security & Privacy") a nastavte, aby se neblokovalo instalování balíčků odjinud než z "Mac App Store". Pozor, pokud níže uvedenou volbu"Anywhere" nevidíte, tak je nutné tuto volbu ručně zapnout z terminálu (příkazové řádky) příkazem: sudo spctl --master-disable


 3.  Dále stáhněte a nainstalujte instalační balíček XQuartz (poslední verzi 2.7.11), který je ke stažení na http://www.xquartz.org/


 4. Nakonec si stáhněte a nainstalujte vlastní instalační balíček WINE. Pozor, aktuálně (březen 2020) si stáhněte verzi 4.03 Stable, přímo ke stažení zde: https://dl.winehq.org/wine-builds/macosx/pool/winehq-stable-4.0.3.pkg  Totiž dočasně nefunguje poslední verze 5.0-5.3 (ta je jinak ke stažení zde https://dl.winehq.org/wine-builds/macosx/download.html). Vždy radši stahujte verzi STABLE, čili stabilní.

  Pozor, při instalaci WINE nutně musíte zaškrtnout "64 bit support": 5. Pokud používáte nižší verzi OS X než 10.15 Catalina, tak je už instalace dokončena, spusťte WINE a nanistalujte a používejte software ELMER.

  Jinak zatím pro OS X než 10.15 Catalina postupujte podle následujícího postupu:

 6. Nyní už můžete přimo spouštět 64-bit exe soubory, z příkazové řádky (terminálu), pomocí příkazu wine64, např. takto: wine64 SchémataCAD(64-bit).exe

  Funkčnost WINE můžete
  otestovat z přikazové řádky příkazem: wine64 winecfg

  Poznámka: Po prvním spuštění wine64 uvidíte tato hlášení, zvolte "Install":

   

  Poznámka: balíček "Geck package" se sám nainstaluje po zvolení tlačítka "Install". Tento balíček lze i ignorovat (tlačítkem "Cancel"). Je určen jen pro zobrazování HTML stránek a jeho nepřítomnost není na závadu, software ELMER poběží i bez tohoto balíčku.

 7. Ale protože je spouštění z příkazové řádky velmi nepohodlné, tak si radši nainstalujte správce souborů, nejlépe Double Commander, viz https://sourceforge.net/projects/doublecmd/ . Je tam tlačítko DOWNLOAD pro stažení instalačního souboru DMG. Po správné používání Double Commanderu Nezapomeňte zapnout "Zobrazit skryté/systémové soubory", aby jste mohli otevřít složku ".wine", kde budou exe programy naistalované.  Pozor! Pokud nainstalujte software na disk C:\, tak tento adresář je skrytý.  Zde je návod co s tím: Ve vašem 'home' adresáři ("/Users/<username>/" resp. "~/") je skrytý adresář ".wine". Do něho se můžete ve Finderu přepnout po stisku Shift+Command+G a vložení cesty, zde konkrétně: "~/.wine".  Nebo můžete adresář trvale zviditelnit vytvořením symbolického linku: ln -s ~/.wine v příkazovém řádku terminálu (Terminal.app). Anglický popis: In your 'home' folder ("/Users/<username>/" resp. "~/") in the hidden folder ".wine". You can get into (even hidden) folders in the Finder by pressing Shift+Command+G and entering the path, for example "~/.wine".  You can make the hidden folder "visible" by creating a symbolic link: ln -s ~/.wine wine in Terminal.app.

 8. Poslední krok je v Double Commander nastavení asociace exe souborů pro jejich snadné spuštění pomocí wine64, následujícím postupem:

 9. Nyní je prostředí  WINE připraveno. Konečně z prostředí Apple OS X můžete přímo (pouze 64-bit) spouštět EXE soubory a instalovat software:© 2021 ELMER software s.r.o.