ELMER - software pro elektrotechniky, projektanty a revizní techniky

 

  ELMER software ®
  Úvod English


  Nabídka softwaru
 SchémataCAD
 EL-Revize
 EL-Spotřebiče
 EL-Testy


  Ke stažení zdarma
 Demoverze
 Prohlížeč CAD výkresů
 (otevře i formát DWG a DXF)
 i pro Android tablety, mobily
 Prohlížeč EL-REVIZE


  Ceník a jak objednat?
 Ceník softwaru
 Jak objednat?
 (na Slovensko)


  Ke stažení
  (pro stávající uživatele)
Instalační soubory
Doplňky do softwaru


  Kontakt
ELMER software s.r.o.
Pavlická 123/4
155 21 Praha 5 - Sobín

IČ: 25746987  (mapa)

autor softwaru:
Ing. Jiří Meisner


tel: (+420)220981202
       (+420)603413864

email: elmer@elmer.cz
Internet: www.elmer.cz
 Poslat dotaz

aktualizace: 12.6.2024

Časté otázky a odpovědi pro software SchémataCAD


Otázka: Jak digitálně podepsat výkresy a jak takové výkresy prohlížet?
Odpověď: Funkce digitálního podpisu je nezávislá na softwaru SchémataCAD. Je to záležitost digitálního podpisu libovolného souboru, v tomto případě výkresu vytvořeného v softwaru SchémataCAD. Uživatel který používá svůj digitální podpis, si pomocí příslušného softwaru podepíše potřebné soubory. U takto podepsaných souborů si může kdokoliv pomocí přiložených digitálních podpisů ověřit jejich pravost. Výkresy je možné jednoduše prohlížet pomocí šiřitelného prohlížeče Info-SchémataCAD (ke stažení zde).

Otázka: Jaké lze otevřít verze výkresů z AutoCADu (soubory DWG/DXF)?
Odpověď: Je plně podporován formát DXF a DWG (včetně poslední verze AutoCAD 2019).

Otázka: Jaké načíst katastrální mapy?
Odpověď: Na stránkách ČÚZK http://services.cuzk.cz/ jsou zdarma ke stažení data kompletní katastrální mapy ČR ve formátu:
DGN http://services.cuzk.cz/dgn/ku a DXF http://services.cuzk.cz/dxf/ku 
Oba tyto formáty bez problémů načte software SchémataCAD. DGN formát v tomto případně obsahuje více informací než DXF, neboť kromě čar obsahuje i plochy (např. budovy, vodní toky, komunikace)

Otázka: Jakou tiskárnu a plotr lze použít pro tisk výkresů?
Odpověď: Software Schémata tiskne na libovolnou tiskárnu (barevnou i černobílou) nainstalovanou v MS Windows. V případě, že je plotr nainstalován jako další tiskárna, lze na něj bez problémů tisknout. Pokud je tiskárna nebo plotr na jiném počítači, tak lze vytisknout výkres do souboru (je potřeba mít nainstalován příslušný ovladač tiskárny) a tento tiskový soubor přenést na požadovaný počítač s tiskárnou. Anebo je možné pro tisk použít volně šiřitelný prohlížeč Info-SchémataCAD (ke stažení zde).

Otázka: Jak prohlížet nebo vytisknout výkres na jiném počítači?
Odpověď: Jsou tyto možnosti:
a) Výkresy je možné jednoduše prohlížet a tisknout pomocí šiřitelného prohlížeče Info-SchémataCAD (ke stažení zde). Prohlížeč je určen pro operační systémy MS WINDOWS (verze 10, 8, 7, Apple (Mac OS X), Android, Linux (více zde). Je také ve verzi jako samostatná aplikace pro ANDROID.
b) Exportovat výkres do formátu, který lze libovolném počítači otevřít. Software SchémataCAD umí vygenerovat výstup do oblíbeného formátu PDF, který lze otevřít v prohlížeči "Adobe Reader" (ke stažení zde)
c) Exportovat výkres do DXF/DWG - formátu AutoCADu. Výhodou je, že jsou zachována většina vlastností výkresu (např. hladiny nebo bloky) a že lze takovýto výkres plně editovat.
d) Exportovat výkres do dalších formátů. Např. pro vložení jako obrázku do MS Wordu je vhodný vektorový formát EMF/WMF. Další možností jsou bitmapové formáty BMP nebo TIFF.
e) Při tisku výkresu zvolit volbu "tisk do souboru". Vygeneruje se tiskový soubor pro konkrétní tiskárnu, který se na jiném počítači pošle ke zpracování přímo do příslušné tiskárny. Pro toto řešení je nutné mít nainstalovaný zcela stejný ovladač tiskárny jednak na počítači, kde je software SchémataCAD a jednak na druhém počítači, kde je fyzicky připojena tiskárna.

Otázka: Jak vložit do textu symbol, např. znak Ω (Ohm)?
Odpověď: Symboly (např. jsou obsaženy ve standardních písmech (např.: Ariel, Courier, Times New Roman).  Do editační řádky textu je lze vložit následujícími způsoby:
a) Volbou "Vložit znak" z menu v editační řádce textu po stisku pravého tlačítka myši anebo klávesou zkratkou "Ctrl+Q"
b) Zkopírováním znaku z "Mapy znaků" v MS WINDOWS (z menu MS WINDOWS - Start - Všechny programy - Příslušenství - Systémové nástroje - Mapa znaků)
c) Vyťukáním čísla znaku na numerické klávesnici při současném držení levé klávesy ALT, např. ALT+64 vloží znak @
Některé příklady symbolů:
znaky řecké abecedy: ΣΦΨΩβγεηλξπσφω, matematické operátory: +<=>±×÷∂∆∏∑−∕∙√∞∟∩∫≈≠≡≤≥, šipky: ←↑→↓↔↕↨, zlomky: ¼½¾⅛⅜⅝⅞, horní index: ¹²³, zlomky: ¼½¾⅛⅜⅝⅞  horní index: ¹²³

Otázka: Jak lze vložit výkres ve formátu PDF do softwaru SchémataCAD?
Odpověď: soubor PDF je primárně určen pro pohlížení a tisknutí v prohlížeči „Adobe Acrobat Reader“. Chcete-li tento soubor načíst do softwaru SchémataCAD, musí být zkonvertovaný nejlépe do vektorového grafického formátu, doporučený je formát EMF (Enhanced Windows Meta File).

Doporučujeme použít software který toto umí a je zdarma. Je to zejména kancelářský software LibreOffice, který je ke stažení zdarma na https://cs.libreoffice.org/. Otevřete PDF k editaci a pak zvolte "Soubor - Export" do EMF. Výsledný EMF obrázek můžete načíst do softwaru SchémataCAD. Potom lze EMF obrázek  upravovat po funkci „rozložit na prvky“. Nebo zvolte v LibreOffice vybrat vše (CTRL+A), zkopírovat (CTRL+C) a vložit (CTRL+V) obsah dokumentu (jako obrázek) do současně spuštěného softwaru SchémataCAD.

Další možnost je Cool PDF Reader, který je zdarma ke stažení zde http://www.pdf2exe.com/reader.html (tam klikněte na odkaz "Standalone Package"). : Tento soubor se neinstaluje, ale jen se přímo spustí.
    Jak ovládat Cool PDF Reader: Funkcí "File - Open" otevřete PDF soubor. Pak šipkami (doleva a doprava) na horní liště přepínáte mezi jednotlivými stránkami a je nutné každou stránku zvlášť funkcí "File - Save As" exportovat do formátu EMF (Enhanced Windows Meta File). Výsledný EMF obrázek můžete načíst do softwaru SchémataCAD. Potom lze EMF obrázek  upravovat po funkci „rozložit na prvky“.

    Také lze načíst PDF pomocí textového editoru MS WORD, který umí otevřít PDF k editaci. Po otevření ve Wordu dát vybrat vše (CTRL+A), zkopírovat (CTRL+C) a vložit (CTRL+V) obsah dokumentu (jako obrázek) do současně spuštěného softwaru SchémataCAD. Potom lze takto vložený EMF obrázek upravovat po funkci „rozložit na prvky“.

Otázka: Jak spojit výkresy jednotlivě vyexportované do PDF do jednoho PDF souboru
Odpověď: Nejjednodušeji lze PDF soubory spojit pomocí webového prohlížeče a např. těchto ONLINE utilit: https://www.ilovepdf.com/merge_pdf nebo https://smallpdf.com/merge-pdf .

Otázka: Vložení obrázku (bitmapy) jako podkladu
Odpověď: Načtěte obrázek do programu SchémataCAD. V nastavení výkresu zvolte hladiny a přidejte dvě nové hladiny. Do spodní hladiny umístěte podkladovou bitmapu. Hladinu s obrázkem (bitmapou) zmrazte (zamkněte) a do další hladiny, která bude nad obrázkem kreslete vlastní výkres.

Otázka: formát obrázku (bitmapy) JPG: Na co je a není vhodný
Odpověď: Pozor při technickém kreslení na formát JPG, tento formát je totiž vhodný jen pro pestrobarevné fotky (např. krajina, portréty), u kterých nevadí, že při velikém přiblížení jsou lehce rozmazané. Ale pokud skenujete technické výkresy, tak rozhodně použijte formát PNG nebo TIFF. Totiž JPG rozmaže hrany čar, což není vhodné při použití funkce rozložení bitmapového obrázku na křivky a obrysy.

Otázka: Otevření starých výkresů, které požadují knihovny
Odpověď: Verze softwaru před rokem 1999 požadovala pro otevření některých výkresů značky z původních knihoven značek. Byly to soubory 000.kni až 015.kni . Pokud tyto knihovny značek nemáte, tak požádejte firmu ELMER software s.r.o. o jejich poslání emailem. Jinak je nakopírujte do složky, kde jsou nainstalované nové knihovny značek a přejmenujte je na 000.kn až 015.kn

Otázka: Vložení DWG/DXF symbolů do knihoven
Odpověď:  Lze přímo do adresářů a podadresářů knihoven značek nakopírovat DWG nebo DXF soubory.

Otázka: Tisk do PDF přes freewarový ovladač
Odpověď: Kromě obsažené funkce exportu do PDF je možné použít virtuální PDF tiskárny nainstalované do MS Windows. Tato virtuální tiskárna místo výstupu na tiskárnu generuje PDF soubor. Příkladem takové virtuální tiskárny je PDFCreator - ke stažení zdarma na: http://www.slunecnice.cz/sw/pdfcreator/ nebo http://sourceforge.net/projects/pdfcreator/ .

Otázka: Tisk do PDF přes freewarový ovladač
Odpověď: Kromě obsažené funkce exportu do PDF je možné použít virtuální PDF tiskárny nainstalované do MS Windows. Tato virtuální tiskárna místo výstupu na tiskárnu generuje PDF soubor. Příkladem takové virtuální tiskárny je PDFCreator - ke stažení zdarma na: http://www.slunecnice.cz/sw/pdfcreator/ nebo http://sourceforge.net/projects/pdfcreator/ .

Otázka: Nejde otevřít výkres ve formátu DGN V8 (verze 8)
Odpověď:  Formát DGN V8 bohužel zatím nelze zakomponovat do softwaru SchémataCAD, protože je to placený formát (na rozdíl od DWG/DXF). Software SchémataCAD by potom musel být výrazně dražší. Totiž každý software, který umí uložit DGN V8, určitě umí uložit i DWG. Pokud někdo posílá DGN, tak na požádaní dokáže poslat i DWG. Také uživatelé licencí softwarů AutoCAD nebo MICROSTATION můžou zkonvertovat DGN na DWG.

Otázka: Zobrazuje pouze plocha pro rozměr výkresu A4, ale potřeboval bych mnohem větší plochu pro nakreslení složitějšího rozvaděče. jak se dá zvětšit plocha pro kreslení?
Odpověď:  V parametrech výkresu se volí počet dlaždic – kolikrát se opakuje formát vodorovně nebo svisle.

Otázka: Je možné používat jednu licenci softwaru na více počítačích?
Odpověď: Součástí dodávky softwaru je i licenční USB klíčenka (flash paměť). Tato USB klíčenka umožňuje jednu licenci softwaru používat střídavě na více počítačích. Také je možné celý software včetně všech dat nainstalovat přímo na tuto klíčenku, potom je možné software spustit a používat na libovolném počítači bez nutnosti instalace.


Uvítáme Vaše připomínky na úpravy a zdokonalení softwaru.

elmer@elmer.cz


zpět na SchémataCAD

© 2024 ELMER software s.r.o.